Procesor a Paměťové vybavení

Aby vám všechny tyto skvělé funkce i aplikace běžely plynule a bez problémů, neopomeňte se při výběru nového tabletu zaměřit také na typ a frekvenci jeho mozku (procesoru), a rozhodně se zajímejte také o velikost pamětí (RAM i flash). Vybavíte-li se totiž zařízením s méně výkonným procesorem a nedostatečným paměťovým prostorem, může se vám snadno stát, že tablet nezvládne vaše vytížení a jednoduše se bude zasekávat. A věřte, že pokud tablet nebude stačit vašemu tempu, rozhodně se nestane vašim kamarádem a společníkem na cestách. A to by byla, vzhledem k jeho předpokládanému využití, jistě škoda.

Kapacita flash paměti se pohybuje od 4 do 128 GB. Tento typ paměti je energeticky nezávislý a po vyjmutí baterie či odpojení zdroje napájení tedy nedojde k jejímu vymazání. Slouží především pro uložení potřebného firmware, k zápisu všech vašich dat, jejich uchovávání nebo případný přepis. Výhodou flash pamětí dotykových tabletů je možnost opakovaného přeprogramování. Na svém zařízení tak můžete mít neustále nainstalovánu nejnovější verzi firmware (operačního systému).
Velikost druhé zmíněné paměti (RAM) se v současné době v tabletech pohybuje od 256 MB do 2 GB. Čím vyšší je kapacita paměti RAM, tím více činností váš tablet zvládne v jeden okamžik, jednoduše řečeno. Budete-li mít dotykový tablet vybavený 2 GB RAM pamětí, nebude mít problém v jednu chvíli udržovat při chodu hned několik aplikací – můžete tak mít s klidným svědomím v jednu chvíli zapnutý internetový prohlížeč, navigaci, e-mailového klienta, přehrávač hudby i další aplikace. A vše plynule poběží.

K tomu všemu by měl přispět také dostatečně výkonný procesor. Nejnovější zařízení typu Apple iPad je vybaveno čtyřjádrovým procesorem s frekvencí 1000 MHz. O něco výkonnější je pak procesor NVIDIA Tegra 3 se čtyřjádrovým procesorem o frekvenci 1300 MHz, který můžete najít třeba v tabletech od společnosti Asus, Acer nebo Fujitsu. Nejlevnější zařízení si pak vystačí s jednojádrovými procesory o frekvenci okolo 1000 MHz.

S vyspělejším a výkonnějším procesorem a vyšší kapacitou pamětí RAM i flash rostou také pořizovací náklady tabletu. Jak již bylo řečeno v úvodu, je tedy potřeba pořádně zvážit, k jakým činnostem budete tablet využívat. Malou flash paměť můžete kdykoliv nafouknout paměťovými kartami s různými kapacitami, s nízkou frekvencí procesoru a nedostatečnou pamětí RAM však jen tak něco neuděláte.