Windows 8 a RT Operační systém

 Windows RT je „ořezanou“ verzí operačního systému Windows 8. Od plnohodnotné varianty se Windows RT liší především tím, že neumožňují spouštět programy pro osobní počítače. Používat lze pouze předinstalované aplikace (např. odlehčenou verzi Office 2013) a aplikace nabízené v obchodu Windows Store navržené speciálně pro tablety.

Stejně jako Windows 8 i varianta RT nabízí dvě rozdílná prostředí: klasickou plochu známou z PC a modernější rozhraní Metro na bázi interaktivních dlaždic. Nové prostředí na tabletu funguje opravdu dobře, ale obsluha tradičního rozhraní pomocí dotykového displeje vůbec není ideální. Na vině jsou zejména poněkud titěrné ovládací prvky. Ve Windows RT je nicméně použití klasického prostředí omezeno na předinstalované aplikace jako Průzkumník, Internet Explorer či Office.

S aplikacemi se pojí pravděpodobně největší nevýhoda tohoto jinak kvalitního operačního systému. Jednoduše řečeno, není jich k dispozici závratné množství. To je jedním z faktorů, který byste při výběru měli vzít v potaz. Lze očekávat, že se nabídka v budoucnu rozroste, ale náskok tabletů s Androidem a zejména iPadu je prozatím výrazný.

Jiná situace je u tabletů s plnohodnotnou verzí Windows 8 a 8 Pro, které umožňuje instalovat i programy pro PC a hlavně z Windows store (obdoba Google Play). Pokud chcete tablet s Windows, sáhněte raději po některém z těchto zařízení jedoucí na 8 a výš, které v kombinaci s externí klávesnicí mohou nahradit malý pracovní notebook.