Android Operační systém

 Na některé z verzí Androidu běží většina konkurentů iPadu. První generace tabletů běžely na verzích Android 2.1, 2.2 nebo 2.3 původně určených pro chytré telefony a nebylo příliš o co stát. Během uplynulých několika let však Android ušel velký kus cesty a současné tablety s Androidem 4 mají více funkcí a celkově se ovládají a fungují dobře.

V porovnání s iOS je pro laiky Android o trochu méně intuitivní, ale po „osahání“ se i s tímto systémem pracuje snadno. Výhodou Androidu je větší otevřenost. Zatímco Apple stanovil jasná pravidla pro to, co uživatel může a nemůže s jeho zařízeními dělat, Android naopak v mnohem větší míře dovoluje zkušenějším uživatelům se v systému a jeho nastavení vrtat. Nabízí také více možností úprav vzhledu - například tzv. widgety neboli miniaplikace, které umožňují umístit na plochu například malé okno s náhledy nejnovějších e-mailů, předpovědí počasí apod.

Velkou předností mnoha zařízení s Androidem je možnost rozšiřovat kapacitu pomocí paměťových karet. Uživatelé mohou také po připojení tabletu k PC jednoduše přetahovat soubory, aniž by bylo nutné využívat speciální program. Díky tomu je výměna dat mezi tabletem a počítačem flexibilnější. Android dále poskytuje širší kompatibilitu s různými formáty videa, zatímco v iOS je často pro jejich přehrání potřeba stáhnout speciální aplikaci.

Aplikace lze získávat z různých zdrojů, ne nutně jen z oficiálního obchodu Google Play. Ten nabízí úctyhodný počet aplikací, ačkoliv v tomto ohledu App Store od Applu zatím jasně vede. Aplikace v Google Play nejsou před publikací kontrolovány, žádná pevná pravidla týkající se kvality, funkčnosti a snadné obsluhy aplikací neexistují. Riziko, že si stáhnete nekvalitní či škodlivý program je tedy vyšší. Google však provádí zpětnou kontrolu na základě stížností uživatelů a může aplikace dodatečně odstranit. Vzhledem k tomu, že Android běží na mnoha zařízeních s různými specifikacemi, není zaručené, že všechny aplikace poběží na všech tabletech bez problémů.

Ne všechny tablety s Androidem však umožňují přímý přístup do Google Play. Google stanovil určitá kritéria a když je zařízení nesplňuje, musíte si aplikace obstarat jiným způsobem. Proto někteří výrobci přišli s vlastními obchody, ale jejich nabídka je v různé míře limitovaná a často v nich nenajdete aplikace, které hledáte. Dnes už však naprostá většina přístrojů tímto neduhem netrpí.