Kvalita displeje

Dominantním prvkem každého dotykového tabletu je jeho displej. Proto pro tato zařízení platí přímá úměra - s velikostí displeje rostou také jeho celkové rozměry. Obecně na trhu narazíme na zařízení s úhlopříčkami startujícími na hodnotě čtyř a pět palců a končícími zhruba u 10". Pokud tedy dáváte přednost zařízení, které schováte do kapsy, zaměřte se na levnější varianty tabletů – s menší úhlopříčkou. Mějte však na paměti, že většina vyspělých mobilních telefonů již velikosti těchto úhlopříček dosahuje také. Proto pokud jste majitelem moderního dotykového mobilu, nebude nákup tabletu s obdobnou úhlopříčkou příliš efektivní.

Nejrozšířenější úhlopříčky tabletových displejů se pak pohybují v hodnotách 7; 9,7 a 10,1 palců. Takových rozměrů už běžné chytré telefony nedosahují, naopak se pomalu přibližujeme úhlopříčkám menších notebooků. Počítat musíte s tím, že dotykový tablet s obdobnou velikostí displeje získá něco na váze a rozměrech, rozhodně by však neměl zahálet ani co se kvality displeje a možností samotného využití týče. S úhlopříčkou podobných rozměrů už totiž můžete pohodlně sledovat filmy, prohlížet si fotografie z dovolené nebo číst vaši oblíbenou knihu.

Běžné rozlišení tabletů u úhlopříček kolem 10 palců je 1280 x 800. Samozřejmě však existují také výjimky, například všem dobře známý Apple iPad, jehož úhlopříčka je „pouhých“ 9,7 palců, disponuje rozlišením 2048 x 1536 bodů. Jen pro srovnání, rozlišení displeje u 7 palcových displejů se pohybuje kolem 1024 x 600, výjimkou ale nejsou ani dotykové tablety s rozlišením 800 x 480. Opět tedy záleží především na způsobu, jakým budete svůj tablet využívat.

Druhy displeje

Až si ujasníte, jak velký displej je pro vás ten nej, je potřeba dát si pozor také na jeho zobrazovací kvality. Na současných tabletech se nejčastěji používají IPS LCD displeje, které se vyznačují dobrým podsvícením a věrným podáním barev. Jejich silnou stránkou nemusí být dostatečně tmavé podání černé a občas mají tendenci házet odlesky. Rozšířenou technologií jsou AMOLED displeje. Černou mají perfektní, nejsou ale schopny tak vysokého maximálního jasu a někteří uživatelé hodnotí barevné podání jako přepálené. U nejlevnějších tabletů narazíte obvykle na TN LCD panel. Ten je jednoznačně nejslabší, např. na slunci na něm mnoho neuvidíte. TN panel volte tehdy, pokud je pro vás nejdůležitější cena.